Správné povinné ručení, cesta k jistotě
Povinné ručení, dvě slova, která jsou více než dobře známá každému motoristovi. Ze zákona ho totiž každý, kdo chce motorové vozidlo provozovat po pozemních komunikacích, musí uzavřít. Kde a za jakých podmínek, to je už na každém z nás…
Povinné ručení jednou větou
Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vztahující se na škody způsobené na majetku či zdraví další osobě.
Zařizujeme povinné ručení
Povinné ručení si dnes můžeme uzavřít u řady společností. Každá nabízí trochu jiné služby, a tak nám nezbývá, než provést povinné ručení porovnání.
Na první pohled si jistě budeme všímat cen jednotlivých pojišťoven či společností. Ty nejsou však jediným vodítkem při výběru. Sledovat můžeme také výši pojistného krytí, a to pro škodu na majetku i pro škodu na zdraví.
Pojišťovny dále nabízejí celou řadu bonusů. Standardem jsou bonusy za beznehodovost, setkat se můžeme i s dalšími slevami, například na druhé a každé další auto. Získat můžeme také pokud doporučíme známým. Výhodou může být také jakýsi balíček povinného ručení s havarijním pojištěním.
Povinné ručení a sazby
Výše povinného ručení nemůže být stejná pro jakékoliv vozidlo. Jeho výše se tedy pohybuje v tzv. sazbách, které jsou odvislé od řady faktorů. Je můžeme dělit obecně na faktory související s vozidlem samotným a s provozovatelem vozidla. Do té první skupiny spadá například typ automobilu, způsob jeho použití, hmotnost vozu, kubatura či výkon. V druhé skupině bychom nalezli například právní formu provozovatele vozidla, jeho věk, bydliště, frekvenci placení povinného ručení a nehodovost.
Povinné ručení je povinné
Povinné ručení, zcela správně nazýváno jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je skutečně povinné pro všechny motoristy. Proto musí být každý řidič schopen při silniční kontrole předložit doklad o povinném ručení, dnes je jediným takovým dokladem zelená karta.
V případě, že si motorista včas povinné ručení nesjedná, čeká ho sankce. Ta má podobu příspěvku do tzv. Garančního fondu České kanceláře pojistitelů, pohybuje se ve výši desetikorun až stokorun za každý den.
Nehoda se řidiči bez povinného ručení skutečně nevyplatí. V první fázi za něj sice škodu uhradí Garančního fond České kanceláře pojistitelů, ten však po něm bude náklady vymáhat.
Povinné ručení a cestování
Chystáte-li se cestovat, myslete na povinné ručení o to spíše. Platí totiž i v zahraničí, a to na území Evropské unie i dalších států. V případě, že řidič povinné ručení nemá, čekají ho možné nepříjemnosti v podobě silničních kontrol a tvrdé postihy. Při způsobení nehody pak hradí veškerou vzniklou škodu sám, což může dosahovat stovek tisíc eur.
Článek Správné povinné ručení, cesta k jistotě byl publikován 29. prosince 2009 v 00.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Povinné ručení: Rozumíte reklamštině? 13.03.2013 15.45
- Jak vybrat povinné ručení? 29.07.2022 00.00
- Povinné ručení - srovnání online 20.04.2015 12.45
- Povinné ručení skrývá velké úspory 14.11.2018 05.00
- Jak na levné povinné ručení? 22.02.2018 06.00
Top 10
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Zámek řadicí páky: Problém pro zloděje
- Jawa 350
- Honda NSR 125
- Nissan Micra
- Renault Espace - facellift velkého MPV
- Moje recenze na Dovez to dál, služba na dovoz aut ze zahraničí
- SKV Germany: Kvalitní díly za lidovou cenu
- Kia Sorento uspěla v soutěžích Red Dot a iF Design Awards
- Co je potřeba pro správné zapojení autorádia?
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu