Jak se vyhnout střetu se zvěří? Předvídejte, zapněte mlhovky a na zvíře neblikejte
Riziko dopravních nehod, kdy pod koly auta skončí divoká zvěř, je už tradičně nejvyšší zejména v podzimních měsících. Může za to tradiční „dušičkové počasí“, ale i zhoršená viditelnost, která jde ruku v ruce s migrující zvěří. Jak se střetu vyhnout?
Srny končí pod koly nejčastěji, divočáci jsou nejdražší
Srážka s vysokou zvěří je nejpravděpodobnější během května a října. Nejčastěji řidiči narazí na srny, během měsíce listopadu ale stoupá také riziko srážky s divočákem. Zvěř je aktivní zejména za rozbřesku a soumraku, což se bohužel kryje s dopravními špičkami na silnicích.
K nejvyššímu počtu dopravních nehod dochází mezi pátou a sedmou hodinou ranní a šestou a devátou hodinou večerní. Nejhorší je ale podle zástupců pojišťoven období kolem desáté hodiny večerní. Protože k vyššímu riziku přispívá i zhoršená viditelnost na silnicích, je potřeba srážku se zvěří během podzimu aktivně předvídat.
Důležitá je prevence
Střetu s divokým zvířetem se vždy nedá stoprocentně vyhnout ani zabránit. Existují ale návody, jak tohle riziko alespoň odpovídajícím způsobem eliminovat. Dopravní experti se svorně shodují na tom, že nejdůležitější je prevence a předvídavost řidiče.
Ten by měl mít tzv. „oči na stopkách“ zejména všude tam, kde na riziko srážky upozorňuje výstražná cedule. Nehoda se zvěří je nejčastější u zalesněných úseků, ale také na okraji obcí. Problémem mohou být i nejrůznější remízky, ale třeba i vysoká tráva kolem vozovky.
Na zvěř neblikejte a riskněte to s mlhovkami
Dopravní experti se zároveň shodují na tom, že na zmíněných úsecích se vyplatí rozsvítit i mlhovky, protože svítí víc do strany a je tedy větší pravděpodobnost, že zvěř řidič uvidí. Samozřejmě to není podle zákona správně, ale pokud na silnici není nikdo jiný, nemá řidič mlhovkami koho oslnit.
Pokud již v blízkosti pozemní komunikace zvíře zpozorujete, rozhodně na něj neblikejte dálkovými světly. Takové světlo je totiž pouze oslepí. To ve výsledku znamená, že zůstane na vozovce stát bez hnutí a hrozí tedy střet. Můžete proto zkusit krátce zatroubit, případně ke zvířeti dojet krokem.
Co dělat, pokud ke střetu přece jen dojde?
Stala se srážka se zvěří nevyhnutelnou? Nepanikařte a zachovejte chladnou hlavu. Oblékněte si reflexní vestu, v dostatečné vzdálenosti za autem umístěte výstražný trojúhelník, zavolejte policii a místo nehody důkladně zdokumentujte. Pořízené fotografie nebo videa vám poslouží jako důkazný materiál pro pojišťovnu, u které máte uzavřené havarijní pojištění.
Pokud „havarijko“ uzavřené nemáte, zjistěte si alespoň, zda jste si sjednali připojištění k povinnému ručení které obsahuje střet se zvěří, které bývá součástí komplexních balíčků. Na toto pojištění se vyplatí pamatovat s předstihem, protože průměrná škoda po střetu se zvířetem se jen za letošní rok podle pojišťovacích expertů vyšplhala na 46 000 korun!
Zdroj obrázku: LanaG / Shutterstock.com
Článek Jak se vyhnout střetu se zvěří? Předvídejte, zapněte mlhovky a na zvíře neblikejte byl publikován 23. listopadu 2022 v 00.00 v rubrice Informace. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Legendární Ford Bronco se vrací 08.07.2017 00.00
- Pojistným podvodům se radši vyhýbejte 18.02.2014 00.00
- Pracovníci pojišťoven se občas i pobaví 17.02.2014 21.00
- Fotoseriál: Jak se vyrábí Škodovky? 19.12.2012 21.45
- Vyplatí se nákup použitých pneumatik? 10.09.2019 22.15
Top 10
- Volkswagen Golf 6 – lepší vrabec v hrsti...
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Vyhřívané autopotahy: příjemné, ale nebezpečné
- Co je potřeba pro správné zapojení autorádia?
- Kia Sorento uspěla v soutěžích Red Dot a iF Design Awards
- Zámek řadicí páky: Problém pro zloděje
- Ofuky oken a homologace
- Levná autopůjčovna s dobrými podmínkami v Ostravě
- Auto blog - blog plný informací
- Jste příznivci moto? Pak jistě uvítáte tip na skvělý motocyklový obchod
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu