Jak vybrat povinné ručení?
Pomalu ale jistě se blíží den, kdy si vyzvednete svého nového plechového kamaráda a hlavou vám víří myšlenky na to, co všechno musíte zařídit? Abyste s ním vůbec mohli vyjet na silnici, je potřeba mu sjednat povinné ručení. Jak vybrat to pravé?
Sjednání povinného ručení ukládá zákon
Povinné ručení označujeme i jako zákonné pojištění nebo jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Jak už název napovídá, jeho uzavření ukládá majiteli vozidla zákon. Kryje řidiče pro případ, že provozem vozidla způsobí někomu jinému škodu na zdraví, životě, majetku nebo škodu v podobě ušlého zisku.
Víte, že jeho sjednání je povinné jak v ČR, tak v zahraničí? Dokladem o uzavření povinného ručení je zelená karta, kterou už dnes můžeme označit i jako bílou kartu.
Opakem povinného ručení je havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné a vztahuje se na škody, které vzniknou na vlastním vozidle.
Co za vás kryje povinné ručení?
- Škody na cizím vozidle. Pro škody, které v důsledku nehody, kterou jste nechtěně způsobili, vzniknou na vašem vozidle, musíte mít sjednané havarijní pojištění.
- Výdaje na odstranění dopravní nehody.
- Trvalé zdravotní následky
- Škody na majetku
- Škody v podobě ušlého zisku
Na jaké situace se povinné ručení nevztahuje?
Každé pojištění má v pojistných podmínkách uvedené situace, na které se pojištění nevztahuje a pojišťovna v takovém případě nebude plnit.
V souvislosti s povinným ručením jde například o řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, jízdu s vozidlem bez platné STK, jízdu bez řidičského oprávnění, škody vzniklé mezi vozidly jízdní soupravy tvořené motorovým a přípojným vozidlem, nebo škody, které vzniknou střetem dvou vozidel jednoho majitele.
Jak si sjednat to pravé povinné ručení?
Nabídka na trhu s pojištěním je široká, každá pojišťovna vám nabídne jiné podmínky, i jinou výši pojistného. Nejdůležitějším parametrem při sjednání autopojištění jsou pojistné limity, tedy maximální částka, kterou pojišťovna třetí straně v případě pojistné události vyplatí. Když bude škoda vyšší, budete ji muset hradit z vlastní kapsy.
Výši pojistných limitů tak nepodceňujte, i když se od nich odvíjí i výše pojistného, které budete pravidelně platit. Minimum je 35 milionů korun, ne vždy tato suma stačí. Zvažte tedy, zda si nepřiplatit pár korun a nastavit si limity ve výši 50, 70 nebo třeba i 100 milionů korun.
Víte, že výši pojistného ovlivňuje i váš věk, vaše řidičská zkušenost, trvalé bydliště, technické parametry vozidla a roční nájezd kilometrů?
Náš tip na závěr: I při sjednání povinného ručení můžete ušetřit díky tomu, že si pojištění sjednáte online. Dostanete se tak možná i k nějaké výhodnější neveřejné nabídce. Nikam nemusíte ani kvůli podpisu smlouvy, akceptujete ji zaplacením pojistného.
Článek Jak vybrat povinné ručení? byl publikován 29. července 2022 v 00.00 v rubrice Auta. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Povinné ručení: Rozumíte reklamštině? 13.03.2013 15.45
- Povinné ručení - srovnání online 20.04.2015 12.45
- Povinné ručení skrývá velké úspory 14.11.2018 05.00
- Jak na levné povinné ručení? 22.02.2018 06.00
- Správné povinné ručení, cesta k jistotě 29.12.2009 00.00
Top 10
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Zámek řadicí páky: Problém pro zloděje
- Jawa 350
- Honda NSR 125
- Nissan Micra
- Renault Espace - facellift velkého MPV
- Moje recenze na Dovez to dál, služba na dovoz aut ze zahraničí
- SKV Germany: Kvalitní díly za lidovou cenu
- Kia Sorento uspěla v soutěžích Red Dot a iF Design Awards
- Co je potřeba pro správné zapojení autorádia?
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu