Vyplatí se nákup použitých pneumatik?
Ve snaze ušetřit se mnoho řidičů uchýlí k nákupu zajíce v pytli neboli pneumatik z druhé ruky, u nichž nikdy neví, co kupují. Ano, může to být výhodná koupě, ale většinou to končí totálním fiaskem a zamýšlená drobná úspora se výrazně prodraží.
Proč je nákupu ojetých pneumatik nevýhodný
Největší nebezpečí spočívá v neznámé nebo zkreslené minulosti pneumatik, nikdy nevíte, zda to, co vám prodejce tvrdí, je pravda.
Narušená konstrukce
I když obutí vypadá na první pohled dobře, mohlo mít v minulosti defekt, bouralo se s ním nebo může být jinak poškozené, což se negativně podepíše na odezvě při řízení, ale i na celkové životnosti. Ojetá pneu má 3× kratší životnost než nová.
Špatné skladování
Životnost pneumatik do velké míry ovlivňuje i skladování. Pokud byly pneumatiky přes zimu naházené někde na zahradě nebo v létě na půdě, kde bylo 50 °C, zkrátil se jim život hned o několik let. Místo 5 let vydrží třeba jen 3.
Jak ušetřit a neprohloupit
Ušetřit na pneumatikách se dá, ale jinak a podstatně bezpečněji.
Nákup prémiových pneumatik
První cestou jak ušetřit je nákup prémiových pneu s vysokým kilometrovým nájezdem, které si i po letech používání uchovávají velkou část svých původních vlastností. Například pneumatiky Michelin vám mohou při dobré péči vydržet až 6 let. A to není málo. Prvotní investice je sice vyšší, ale interval mezi nákupy pneumatik se prodlužuje, takže v dlouhodobém horizontu ušetříte a ještě máte jistotu, že jezdíte na kvalitním obutí.
Překvapení sezóny
Druhou spolehlivou cestou je hledání perel ve výsledcích testů pneumatik. Každoročně se i mezi levnými pneu objevují modely, které svými vlastnostmi drtí i mnohem dražší konkurenty. Za cenu bazarových kusů získáte nové pneumatiky vynikajících kvalit. Stačí hledat. Pokud nemáte hodiny na procházení testů a čtení článků, zeptejte se odborníků, určitě vám rádi poradí s výběrem.
Jak omezit rizika nákupu bazarových pneu
Pokud si i přesto všechno skálopevně stojíte za svým a chcete ojeté pneu vyzkoušet, buďte obezřetní a zvědaví.
- Ptejte se. A hodně. Proč se majitel pneumatik předčasně zbavuje? Jak a kde je skladoval? Jak dlouho na nich jezdil? Nebouralo se s nimi? Jak byly nahuštěny?
- Zkoumejte. Dobře si pneumatiku prohlédněte, změřte si hloubku vzorku a porovnejte ji s deklarovanou hloubkou u nového kusu. Pokud uvidíte, že je guma popraskaná, nebo jsou na bočnici boule, poohlédněte se po jiných.
- Ověřte si jejich stáří. Podívejte se na 12místný DOT kód, který je na bočnici každé pneumatiky, a zaměřte se na poslední 4 číslice. 1118 vám říká, že pneumatika byla vyrobena v 11 týdnu roku 2018. Přičemž platí, že 1 rok dobrého skladování (ve tmě a při stálé teplotě cca 15 °C) je rovno 3 týdnům používání.
- Nechte je otestovat u odborníků. Každý pneuservis vám pneumatiky na požádání zkontroluje.
Článek Vyplatí se nákup použitých pneumatik? byl publikován 10. září 2019 v 22.15 v rubrice Pneumatiky. Autorem článku je Redakce. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Michelin 10.03.2008 21.00
- Michelin Energy Saver 19.03.2010 05.15
- Michelin Alpin A3 16.11.2008 11.00
- Pneumatiky s nízkým valivým odporem 11.05.2011 10.00
- Citroën C3 Picasso – prostorný vůz pro celou rodinu 23.05.2009 19.36
Top 10
- Volkswagen Golf 6 – lepší vrabec v hrsti...
- Vyhřívané autopotahy: příjemné, ale nebezpečné
- Co je potřeba pro správné zapojení autorádia?
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Nová Škoda KAROQ odhalena
- Škoda 100
- Zámek řadicí páky: Problém pro zloděje
- Ofuky oken a homologace
- Kia Sorento uspěla v soutěžích Red Dot a iF Design Awards
- Jste příznivci moto? Pak jistě uvítáte tip na skvělý motocyklový obchod
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu