Autoškoly
Sponzorované odkazy:
Autoškoly
Dnešní autoškoly nabízejí řidičské průkazy všech kategorií. V dnešním článku se podíváme na určitý druh řidičského průkazu.
Mezinárodní řidičský průkaz
Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí a budete řídít motorové vozidlo, musíte mít řidiský průkaz, který je vázáný konkrétním státem, na jehož území se pohybujete.
Česká republika je vázána úmluvou Organizace spojených národů o silničním provozu, která byla uzavřena v roce 1949 v Ženevě a úmluvy uzavřené v roce 1968 ve Vídni. Tyto dvě země jsou tedy vázány úmluvou, která vzájemně uznává řidičské průkazy.
V dnešní době v ČR existuje hned několik druhů platncýh řidičských průkazů. Úmluvě z roku 1968 odpovídají všechny řidičské průkazy vydané od roku 1964 (trojdílný růžový) až po současnost (karta). Úmluvě z roku 1949 odpovídá pouze typ vydávaný v letech 1964 – 1986 (trojdílný růžový).
Další možností je požádat o vydání mezinárodního řidičského průkazu.
České republice jsou vydávány dva typy mezinárodních řidičských průkazů: podle přílohy 7 Úmluvy o silničním provozu (Vídeň, 1968) – platí tři roky ode dne vydání na území všech států, které jsou signatáři této úmluvy. Podle přílohy 10 Úmluvy o silničním provozu (Ženeva, 1949) – platí jeden rok ode dne vydání na území všech států, které jsou signatáři této úmluvy.
Pokud chcete strávit klidnou dovolenou a vyvarovat se neočekávaných nepříjemností, je vhodné použít mezinárodního řidičského průkazu i v těch státech, které podle mezinárodních úmluv uznávají národní řidičský průkaz vydaný v České republice. Mezinárodní řidičské průkazy vydávají okresní úřady podle místa trvalého (popřípadě přechodného) pobytu žadatele. K jeho vydání musí žadatel předložit: · řádně vyplněnou žádost · kolkovou známku v hodnotě 50,– Kč · český řidičský průkaz · platný občanský průkaz · 1 fotografii (rozměr 3,5 × 4,5) Mezinárodní řidičské průkazy neplatí na území státu jejich vydání.
Pokud necestujete vlastním vozidlem je nutné mít s sebou písemný doklad o tom, že vlastník ( též autopůjčovna a v případě, že se jedná o služební vůz, firma) souhlasí s tím, abyste užívali jeho vůz pro cesty do zahraničí. Je vhodné obstarat si toto potvrzení v jazyce státu, kam cestujete, nebo alespoň v jazyce anglickém.
Při cestách do zahraničí nezapomeňte používat bezpečnostní pásy a dodržovat stanovené rychlostní limity.
Článek Autoškoly byl publikován 1. prosince 2007 v 16.54 v rubrice Auta. Autorem článku je SpitFireE. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak úspěšně zvládnout autoškolu? 3 důležité tipy 13.11.2020 00.00
- Jak snížit emise ve městě? 23.01.2016 22.45
- Cizinci v Česku: mohou si udělat řidičák? 24.11.2015 00.30
- Bodový systém se mění: co je v něm jinak a co nového? 03.12.2019 00.00
- Vraťte se s chutí za volant! 10.11.2014 22.15
Top 10
- Volkswagen Golf 6 – lepší vrabec v hrsti...
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Zámek řadicí páky: Problém pro zloděje
- Nová Škoda KAROQ odhalena
- Vyhřívané autopotahy: příjemné, ale nebezpečné
- Jawa 350
- Auto blog - blog plný informací
- Levná autopůjčovna s dobrými podmínkami v Ostravě
- Kia Sorento uspěla v soutěžích Red Dot a iF Design Awards
- Jste příznivci moto? Pak jistě uvítáte tip na skvělý motocyklový obchod
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu