Jsou filtry DPF opravdu takovým strašákem a jak zvýšit jejich životnost?
Když v roce 2009 emisní norma EURO 5 zakázala používání naftových vozidel, která nemají DPF filtr, mnoha výrobcům i majitelům těchto vozů pořádně zatrnulo. Někteří se navzdory zákonu snaží filtry pevných částic vymontovat, jiní na ně pouze nadávají. Málokdo však ví, jak s nimi správně zacházet.
DPF filtry jsou důležitými pomocníky v boji proti rakovině
Emisní normy se neustále zpřísňují, pouze krátkozrací lidé ovšem na tento trend nadávají. Karcinogenní částečky produkované naftovými motory jsou mikroskopické, pouhým okem je nevidíme a jejich účinky nepocítíme ihned. Pravda je ovšem takové, že jakmile nám jednou vniknou do plic, už se jich nezbavíme. V organismu se pak snadno můžou stát původci rakovinového bujení. Filtr pevných částic ve značné míře zabraňuje těmto sazím v pronikání do ovzduší. Zachytává je a shromažďuje, aby je v určitém momentu naráz spálil.
Nejlepší ochranou je prevence
Abyste předešli závadám a častému čištění DPF filtru, je třeba o jeho fungování něco vědět a dodržovat několik zásad. V první řadě si řekněme, že již při výběru automobilu lze vzít DPF filtr do úvahy. Pokud potřebujete auto k popojíždění po městech na malé vzdálenosti, kdy se nevyhnete častým studeným startům, naftový vůz nebude to pravé ořechové. Výhody dieselových motorů i spalování DPF filtrů mnohem lépe vyniknou na dálnici, kde se motor pořádně zahřeje. Aby DPF filtr spaloval tak, jak má, je nutné ujet okolo 100 km na jeden zátah.
Co je třeba pohlídat
Chcete-li, aby váš filtr pevných částic vydržel dlouho bez výměny, sledujte vždy aktuální spotřebu pohonných hmot. Její náhlý nárůst znamená obvykle pobíhající regeneraci. Pokud ji zaznamenáte, udržujte stálou rychlost okolo 100 – 130 km/h a počkejte, než se spotřeba vrátí do normálu. V žádném případě regeneraci nepřerušujte, a to ani tehdy, blížíte-li se již k cíli cesty. Dále sledujte i otáčky – nesmí být příliš nízké, ani vysoké. Velký vliv na životnost DPF filtru má také správná volba motorového oleje s nízkou produkcí popela a používání kvalitních pohonných hmot. Čištění filtru pevných částic nechte jednoznačně na odbornících, kteří to zvládnou bez sebemenšího poškození.
Článek Jsou filtry DPF opravdu takovým strašákem a jak zvýšit jejich životnost? byl publikován 14. února 2018 v 22.30 v rubrice PR články. Autorem článku je Inzerce. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Co s ucpaným DPF filtrem? 13.11.2018 23.15
- Co ovlivní špatný DPF filtr? 20.02.2018 23.00
- Čištění DPF filtru: Ne všechny alternativy jsou výhodné 17.02.2018 22.15
- Filtr pevných částic není nutné zlo 22.08.2018 23.30
- Nechladíte? Plnění klimatizace je jeden ze základních servisních úkonů před létem 08.05.2021 00.00
Top 10
- Ford Edge: O pohon 4x4 je zájem
- Volkswagen Tiguan – silná kompaktní čtyřkolka
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Daewoo Matiz
- Moje recenze na Dovez to dál, služba na dovoz aut ze zahraničí
- SKV Germany: Kvalitní díly za lidovou cenu
- TPCA: Malá auta od Kolína
- Ofuky oken a homologace
- Proč je důležité mít kvalitní disky? Srovnání klasických a ALU kol
- Zámek řadicí páky: Problém pro zloděje
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu