Jak spolehlivě poznat zimní pneumatiky?

Jak spolehlivě poznat zimní pneumatiky?

Podle nedávného výzkumu, který si nechal zpracovat výrobce pneumatik Barum, více než polovina Čechů neví, jak správně poznat zimní pneumatiku. Naštěstí to není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Mnoho řidičů si myslí, že se zimní pneumatika pozná podle toho, že jsou na ní uvedena písmena M+S (případně M/S, MS), což znamená “mud and snow”, v překladu bláto a sníh. Není to ale tak úplně pravda. Tohle označení nesou i některé pneumatiky určené pro terénní a SUV vozy, případně pneumatiky celoroční.

Podle evropských směrnic by měly být pneumatiky označené písmeny M+S konstruovány tak, aby měly lepší záběrové vlastnosti než běžné pneumatiky. Jejich výkon ale není nijak blíže definován, ani se neměří. Tohle označení tedy nelze považovat za 100% potvrzení toho, že se jedná o zimní pneumatiku, i když podle zákona taková pneumatika vyhovuje předpisům pro jízdu v zimě.

Jistotou je tzv. Alpský symbol

Jediný spolehlivý způsob, jak poznat zimní pneumatiku, je podle piktogramu hory se sněhovou vločkou neboli Alpský symbol. Přední výrobci pneumatik se i navzdory tomu, že to evropské předpisy nenařizují, rozhodli označovat touto značkou všechny zimní pneumatiky, především z důvodu lepší orientace zákazníků při nákupu.

Protože v zimě panují výrazně jiné klimatické podmínky než v létě, musí být i složení zimních pneumatik odlišné. Směs použitá na jejich výrobu je měkčí, v mrazech tolik netuhne a její přilnavost k povrchu je vyšší. Díky jinak řešeným lamelám a hustšímu vzorku lépe drží na sněhu a má lepší záběrové vlastnosti.

Symbol hory se sněhovou vločkou je spolehlivý indikátor zimní pneumatikySymbol hory se sněhovou vločkou je spolehlivý indikátor zimní pneumatiky

Kdy přezout?

Ačkoli nám zákon stanovuje termín přezutí na začátek listopadu, odborníci doporučují přezouvat na zimní pneumatiky už tehdy, když se venkovní teplota pohybuje pod 7 °C. Letní pneumatiky začínají za nižších teplot tuhnout, ztrácí svoje jízdní vlastnosti a adhezi. Vozidlo se stává hůře ovladatelným, prodlužuje se brzdná dráha.

V mnoha evropských zemích platí jiná pravidla pro použití zimních pneumatik i pro minimální hloubku dezénu. Pokud se vydáváte na cesty, seznamte se s předpisy konkrétní země, ušetříte si tak spoustu starostí a často i dost peněz.

Zdroj obrázku: Commons.wikime­dia.org

Článek Jak spolehlivě poznat zimní pneumatiky? byl publikován 22. listopadu 2017 v 21.45 v rubrice PR články. Autorem článku je Inzerce. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...