Dekódujte VIN a nekupujte auto „v pytli”!
Nákup ojetého vozidla přináší vždy určité riziko – je to trochu jako kupování zajíce v pytli. Nikdy nevíte, jaké závady vás mohou překvapit během provozu a jakou historii kupovaný automobil doopravdy má. Je ale možné dozvědět se hodně o kupovaném automobilu, pokud máme číslo VIN.
VIN je složené ze 17 znaků – unikátních identifikačních čísel, které mají všechna motorová vozidla. Je to tak trochu automobilové rodné číslo. Pokud kupujeme ojetý automobil, a především tehdy, když je auto dovezené ze Spojených států amerických, Kanady nebo evropských zemí, je třeba požádat o toto číslo majitele vozidla, protože na jeho základě můžeme získat velmi mnoho údajů, týkajících se auta.
„Při ověření čísla VIN v naší databázi na stránce autoDNA.cz se dozvíte, jestli nebyl automobil kradený, jestli byl bouraný, jestli prošel většími opravami nebo jestli měl nějaké servisní závady,“ říká Piotr Sawuła, představitel servisu, který umožňuje ověření kupovaného automobilu. Co přesně můžeme ověřit díky dekódování čísla VIN? První skupinou informací jsou základní údaje o vozidle: informace o výrobci, modelu, typu vozidla, druhu karosérie, motoru, typu převodovky, druhu řízení a podobně. Ve zprávě týkající se vozidla najdeme také informace o tovární výbavě daného modelu (pokud jsou pro daný model dostupné). Jedná se o takové údaje, jako barva čalounění a laku, barva okenních skel, informace o tom, zda jsou okna ovládaná elektricky, zda jsou vyhřívaná, druh klimatizace, vyhřívání zpětných zrcátek apod. Když máme tyto údaje, můžeme si snadno ověřit, jestli má prodávané vozidlo originální výbavu nebo jestli byla měněna. Pokud byla například okna vyměněná za jiná, můžeme předpokládat, že je auto havarované nebo se ho někdo pokusil ukrást.
To, zda uvedené vozidlo bylo ukradeno, si můžeme také ověřit, pokud známe VIN vozidla – ověřování se týká celkem 11 zemí, mezi jinými České republiky, Itálie, Holandska, Kanady, Polska nebo Slovenska. Kromě toho můžeme odhalit historii vozidla – můžeme se například dozvědět, zda už bylo dříve prodáváno, kolik mělo vlastníků, jestli bylo používáno jako taxi nebo jestli bylo leasingované.
Ve zprávách rovněž najdete informace o dřívějších odečtech počtu najetých kilometrů u vozidla, díky nimž zavčas odhalíte, jestli nebyl stočený tachometr a vůz má ve skutečnosti vyšší počet najetých kilometrů. Jako výhodná se může jevit také informace o registrovaných nehodách nebo kolizích s účastí tohoto konkrétního vozidla. Pro mnoho vozidel jsou k dispozici také archivní fotografie – při jejich porovnání se současným vzhledem vozidla můžeme také získat přehled o tom, jestli je auto po nehodě nebo nikoliv.
Ověření auta před nákupem na základě jeho čísla VIN je dobrou metodou pro získání objektivních a spolehlivých informací o vozidle, které chceme koupit. Když známe toto číslo, můžeme se dozvědět rovněž, zda a kdy někdo dané vozidlo ověřoval podle čísla VIN. Mnohonásobné ověřování auta během posledních měsíců může znamenat, že se ho majitel pokouší neúspěšně prodat už dlouhou dobu – stojí zato si z toho vyvodit správné závěry.
Článek Dekódujte VIN a nekupujte auto „v pytli”! byl publikován 6. června 2017 v 22.30 v rubrice PR články. Autorem článku je Inzerce. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Prověřte si automobil přes VIN kód 29.04.2022 13.15
- Ověření VIN pomůže ohodnotit ojeté auto 07.06.2017 21.45
- STK v budoucnu zpřísní, budou se kontrolovat stočené tachometry 21.06.2017 11.00
- 10 kroků ke koupi ojetého automobilu 04.12.2022 00.45
- Ojeté auto? Radši z bazaru 25.05.2016 01.30
Top 10
- Volkswagen Tiguan – silná kompaktní čtyřkolka
- Ford Edge: O pohon 4x4 je zájem
- Daewoo Matiz
- Moje recenze na Dovez to dál, služba na dovoz aut ze zahraničí
- SKV Germany: Kvalitní díly za lidovou cenu
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Citroen C8
- Malaguti Madison S200
- Ofuky oken a homologace
- Proč je důležité mít kvalitní disky? Srovnání klasických a ALU kol
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu