Stěhujete? Nezapomeňte na upínací pásy
Stará lednička už není, co bývala a tak je načase koupit novou. Rázem v domě stojí dvě ledničky a jedna je jaksi navíc. V kuchyni je zbytečná, ale do sběrného dvora ještě nepůjde, protože je ještě celkem dobrá. Kdo má chalupu, má jednoduchou volbu – ledničku odveze a do sběrného dvora poputuje ta nejstarší, která bývá právě kdesi na vesnici.
Chystá se tedy velké stěhování, naštěstí „jen“ elektrospotřebičů. Na stěhování celého bytu jsou třeba vozy avia, ale na ledničku stačí přívěsný vozík. Užitečným pomocníkem při těchto úkonech jsou upínací pásy. Jedná se o pomocníka za pár korun, který ale odvede velkou práci. Uplatnění nachází nejen v domácnostech, používají je zejména velké stěhovací firmy a vlastně všichni, kdo cokoliv převáží.
Pokud nelze zajet vozem až ke dveřím a bude potřeba náklad nějaký ten metr nést, nebylo by od věci zapůjčit si pro převoz paletu. K nim se nabízí také paletové vozíky
Upínací pásy fungují vcelku jednoduše. Nejprve je třeba zkontrolovat na štítku délku, velikost, tahovou sílu a způsob vedení upínacího pásu dle předepsaných zátěžových diagramů. Dalším krokem je vizuální a funkční kontrola pásu a ráčny, tedy kovové součástky, zda nedošlo k mechanickému či jinému poškození. Pokud vidíte poškození, pás nepoužívejte, žádné navazování a uzlování nepřichází v úvahu. Nový koneckonců není tak drahý. Je rovněž zakázáno na jeden náklad používat různé upínací prostředky.
Upínací pásy lze používat prakticky za jakýchkoliv teplot, které mohou v ČR nastat, udává se zhruba mínus čtyřicet až plus sto. Je zakázáno používat upínací pásy ke zvedání břemen, takže když už s nimi chcete ledničku odvézt, je třeba jí snést po schodech, ne pouštět na zvedacím pásu u okna. Výrobci sice uvádí nosnost v řádu tun, ale to neznamená povolení zvedat s pásem břemena. Beztak má pás jen pár metrů. Rovněž je zakázáno používat upínací pás v silniční dopravě a tak nesmí suplovat tažné lano v kufru auta.
Dejte pozor na detaily!
Při nakládání je nutné dbát na několik pravidel. Je zakázáno umisťovat napínací ráčnu do zlomu nákladu, musí volně procházet prostorem na přístupném místě. Před upínáním také zkontrolujte, zda nejsou popruhy zkrouceny do spirály. Vázací koncovky, tedy kovové háky, je třeba ukotvovat v hloubce celého ohybu, ne jen tak ledabyle za špici.
K napínání popruhů je nutné využít jen vlastní sílu – tedy žádná páčidla, trubky a podobně, která by násobila sílu páky ráčny. Zároveň je třeba pravidelně kontrolovat a promazávat mechanické a hybné části ráčny. Ve chvíli, kdy dojedete a chcete pásy uvolnit, nejprve zajistěte náklad proti samovolnému pohybu. Pak lze pásy povolit a sundat. Převoz nákladu byl úspěšný.
Celá procedura ale nemusí vždy probíhat tak idilicky. Zejména při aplikaci pásů v úzkých a špatně dostupných prostorech je třeba dát dvojnásobný pozor, aby si motorista nezranil ruce. Nejlepší je, pokud vám pro začátek manipulaci s pásem ukáže někdo zkušenější a sami se poprvé odhodláte až při dalším stěhování.
Článek Stěhujete? Nezapomeňte na upínací pásy byl publikován 17. dubna 2012 v 00.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Martin Singr. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Bezpečnostní pás – slaví kulaté výročí 50 let 27.03.2009 12.29
- Součástky, co v osobáku nenajdete 19.03.2017 23.30
- Volvo V70 15.12.2007 18.00
- Autoškoly 01.12.2007 16.54
- Novinka od Audi - A4 Avant g-tron 20.12.2015 00.00
Top 10
- Volkswagen Golf 6 – lepší vrabec v hrsti...
- Vyhřívané autopotahy: příjemné, ale nebezpečné
- Co je potřeba pro správné zapojení autorádia?
- Koncept Think Blue od VW: Jezděte levněji!
- Nová Škoda KAROQ odhalena
- Škoda 100
- Kia Sorento uspěla v soutěžích Red Dot a iF Design Awards
- Ofuky oken a homologace
- Zámek řadicí páky: Problém pro zloděje
- S očistou vozu vám pomohou chytré nanotechnologie
Tagy
autopůjčovna VW autoservis Povinné ručení Škoda Renault Ford pneumatiky zimní pneu